Nejohroženější místa

Kde jsou byty a domy nejvíc ohroženy krádeží vloupáním ?

Vlastníci nebo nájemníci bytů by měli nejprve kriticky posoudit okolí domu. Čím udržovanější vypadá celý bytový areál zvenčí, tím spíš musí potenciální lupič počítat s dobrým zabezpečením bytů a všímavými obyvateli.Neudržované domy s pravidelně otevřenými vchodovými dveřmi velmi přitahují příležitostné pachatele. Důležité pro všechny členy domovního společenství tedy je, aby důsledně zamykali vchodové dveře. Čím větší je dům, tím snazší se do něj dostávají cizí osoby.Obytný komplex

 

Lupiči nemají příliš v oblibě frekventované domovní chodby. Dávají přednost bytům na koncích chodeb a především jednotlivým vchodovým dveřím v nejhořejším poschodí, kde mohou „pracovat“ poměrně nerušeně.

 

Člověk, který bydlí v nejvyšším patře velkého činžovního domu, nevybírá poštovní schránku a má stále zapnutý telefoní záznamník, signalizuje zcela jasně: Nikdo není doma. Tam potenciální lupiči větří svou šanci.

Riziková místa

Měli bychom se tedy chovat uvědoměleji, co se týká bezpečnosti. Navíc se neobejdeme bez účinných pojistek na vstupních dveřích. V zásadě platí, že ohrožen je každý byt, jeho individuální poloha ovlivňuje jen míru konkrétního rizika.

 

Zabezpečení bytu

Jediným přístupem do bytu jsou vchodové dveře všude tam, kde se nelze dostat k oknům zvenčí – i když bychom neměli podceňovat lezecké umění lupičů. Nemusí být na první pohled vidět, jak pevné jsou takové dveře.

Můžeme vycházet z faktu že v druhé polovině minulého století byly do většiny domů instalovány lehké dveře z dýhových desek vyložených lepenkou. Násilným pachatelům stačí do nich prudčeji kopnout nebo cíleně udeřit pěstí a doslova je proděravějí. Tyto „lepenkové“ dveře jsou také v novějších sídlištích s vysmívanými paneláky.

Jednoduchý test vám ukáže, jak solidní jsou dveře vašeho bytu. Když je vysadíte ze závěsů a postavíte na osobní váhu, měly by vážit nejméně 25 kg. Všechny dveře o nižší hmotnosti lze považovat za málo bezpečné „lehké váhy“.

Kromě pevnosti dveřního křídla jsou pro bezpečnost přirozeně důležité také zámky a kování. Začněme u zámku. Cylindrická vložka by měla být kvalitní. Levné zámky neposkytují dostatečnou ochranu proti vloupání. Západka zámku musí zasahovat do bezpečnostního uzavíracího plechu v zárubni. Tento plech musí být nejméně 3 mm silný a připevněný co nejdelšími šrouby do zdi nejméně ve dvou místech. Dveřní štítkové kování musí být odolné vůči odvrtání a nesmí se dát vyšroubovat zvenčí.

Cylindrická vložka musí být zabudována do dveřního kování,k aby nevyčnívala a nedala se chytit zvenčí kleštěmi a ukroutit. Optimální jsou zámky, které lze uzavřít na několik západů a také ukotvit v zárubni v horní a dolní části dveřního křídla.

Alternativní přijatelné zajištění dveří nabídnou takzvané zámky s příčnou blokací a přídavné zámky. Nesmíme zapomenout ani na závěsnou stranu dveří. Takzvané zadlabávací pásky jako závěsy kladou malý odpor při pokusech o nadzdvižení dveří. Slabé závěsy je třeba zesílit zadními svorníky, které zapadnu do příslušných vybrání v zárubni, když se dveře zavřou.

Pokud nevyhovuje jeden z prvků, jako například dveřní křídlo, cylindrická vložka, uzavírací plech, dveřní štítek, závěsy, je třeba dveře dodatečně vybavit nebo je vyměnit za moderní bezpečnostní dveře, přičemž je vždy lepší kompletně vyměnit dveře než přidávat další jednotlivé pojistky.

Zabeceni okna

deneme bonusu veren siteler

Nejsme dovozci okenního kování ani výrobci oken, máme pouze specializované servisní vozy, které vozí sebou nejběžnější náhradní díly, které jsou k dispozici jen s prací technika. Náhradní díly samostatně NEPRODÁVÁME.