Bezpečnostní okna - třídy odolnosti

Nejdůležitější ochranný faktor jsou bezpečnostní okna

Z policejních statistik jsme vypozorovali, že okna a balkónové dveře jsou zdaleka nejčastějšími místy, kudy zloději pronikají do budovy. Žádné standardní dřevěné, kovové nebo plastové okno samo o sobě vlastně nijak nechrání proti krádeži vloupáním.

Zkušení pachatelé vypáčí kování během několika vteřin a jsou uvnitř. Proto je bezpodmínečně nutné okna dodatečně zabezpečit.

Opatrně je třeba přistupovat k výrobkům označeným sice nápaditými, ale pramálo vypovídajícími termíny jako „bezpečnostní balíčky“ apod., které výrobci oken používají. Ti třeba hovoří o „základním zabezpečení“, „komplexním zabezpečení“ apod., ale nabízené dodatečné zajištění se běžně skládá z pouhých dvou pojistek na zavírací stranu okna, například šoupátko shora a hřibový čep zdola. Pojistky jsou z pozinkované ocele lité pod tlakem nebo podobného materiálu, ale ne z tvrzené ocele. Části pojistek plastových oken jsou našroubovány pouze do plastu, protože to lze provést ručně a bez velké námahy. Pojistky se nešroubují do ocelových prvků uvnitř rámu. A výsledek? Tento způsob „zabezpečení“ je naprosto nedostatečný. Křídla lze stejně jako předtím vypáčit poměrně lehce pevným šroubovákem.

Stejně jako u domovních dveří také u oken jsou k dostání opravdové bezpečnostní prvky vyhovující příslušným normám. Dělí s na čtyři třídy. K těmto oknům patří neodmyslitelně sklo, které nelze prorazit.

Čím se vyznačuje skutečné bezpečnostní okno?

Hodnocení bezpečnostních tříd ( hodnoty zátěže kterou musí okno určité třídy vydržet )

1. a 2. třída: mírná odolnost vůči fyzickému násilí, statickým i dynamickým zátěžím nebo jednoduchým nástrojům – rozdíl tkví jen v použitém skle

3. třídastřední odolnost vůči vloupání, lze je vypáčit těžkým nástrojem až po 16 minutách

4. třída nejvyšší odolnost vůči pokusům a vypáčení a rozbití (Pro běžné rodinné domy stačí bezpečnostní okna 1. a 2. třídy.)

Mezi atestovaným oknem nejnižší bezpečnostní třídy a standardním oknem jsou nebetyčné rozdíly, co se týče ochrany proti krádeži vloupáním. Zkušenému pracovníkovi zkušebny (stejně jako zkušenému zloději) se sice podaří vhodným nástrojem překonat i taková okna během několika mála minut - „normální“ lupič si na něm ovšem s největší pravděpodobností vyláme zuby.

Praxe ukazuje, že pachatelé raději zanechají marných pokusů a vypáčení okna a vyhledají si méně „zatvrzelý“ objekt. Nejen rámy a kování, ale také použitý druh skla převyšuje u bezpečnostních oken běžný standard. Tak třeba bezpečnostní okno 1. třídy musí být osazeno nerozbitným sklem 4. třídy. Výdrž o hmotnosti cca 4 kg z výšky 9,5 m. U bezpečnostních oken vyšších tříd se používá ještě pevnější sklo, které brání násilnému vniknutí.

Při testu se do skla mlátí strojově řízenou sekyrou. Na proražení otvoru 40 x 40 cm je u skla 2. třídy povoleno 30-50 úderů, u skla 3. třídy 51-70 úderů a u skla 4. třídy 71 a víc úderů. Tato čísla jasně dokládají, jak odolné jsou tyto typy skel.

Pro praxi lze uvést toto: Bezpečnostní okna 1. třídy absolutně vyhovují běžným požadavkům. Skvěle, nad obvyklý standard ochrání dokonce i okna této třídy, která nejsou osazena nerozbitným, nýbrž běžným sklem. Přitom jsou leckdy cenově výhodnější než běžná, dodatečně zabezpečená okna, která se s nimi ohledně bezpečnosti nedají vůbec srovnat.

podsekce:

Pant proti vysazeni | Výměny kování

deneme bonusu veren siteler

Nejsme dovozci okenního kování ani výrobci oken, máme pouze specializované servisní vozy, které vozí sebou nejběžnější náhradní díly, které jsou k dispozici jen s prací technika. Náhradní díly samostatně NEPRODÁVÁME.